---- Why is the cake so expensive?
---- Maybe you don’t know a cake made of wheat costs less than _____ made of rice.
A.one | B.that | C.the one | D.another |
.He wen thome for lunch____the clock struck twelve.
A.while | B.immediately | C.right away | D.atonce |
.Is this the very factory____he visited last month?
A.which | B.that | C.where | D.in which |
The first thing____you should do is to learn all the new words by heart.
A.what | B.that | C.which | D.who |
The students are talking about the strange people and stories ____ they met in the
adventure.
A.that | B.which | C.what | D.whom |
It is not I but Mr.Green who____in charge of the company.
A.is | B.am | C.are | D.was |