—How much _________an iphone 6_________?
—More than 5000 yuan.
A.is, cost | B.does, spend |
C.does, take | D.does, cost |
Tom usually _______ a bike to school.
Look, he _______to school now.
A.rides, is riding |
B.is riding, is riding |
C.rides,ides |
D.is riding, rides |
---_______ do you practice dancing every day?
---For two hours.
A.How long | B.How often |
C.How much | D.How many |
It’s important for us to have ____ food.
It’s good for our ____.
A.health, health | B.healthy, healthy |
C.health, healthy | D.healthy, health |
---What do we need to buy?
--- ________.
A.Two kilos of potatoes and two packets of salts |
B.Two kilos of potatoes and two packet of salt |
C.Two kiloes of potatos and two packets of salt |
D.Two kilos of potatoes and two packets of salt |